Időkapszula készítése
Nyári ötlet
PEOPLE TEAM tábor

Ahogy ígértem, itt is vagyok. A listámon első az időkapszula, jól meg szeretném tervezni, azért vettem az elejére. Meg kell gondolnom, hogy mit teszek bele, és hogy hova ásom el.

Mi is ez a tárgy? Egy olyan tartály, amelyben régi tárgyak, információk találhatóak a múltból. A kommunikáció egyik fajtája, a múlt üzen a jövőnek. Olyan, mint a modernebb kor barlangrajzai. Ezt persze csak én találtam ki, de azért jutott eszembe, mert ez is történetet mond el valakinek az életéről, csak tárgyak segítségével.

Jeles esemény alkalmával, ünnepség kíséretében szokták elásni, esetleg bebetonozni. Én az ásást tervezem. Világkiállítás, alapkőletétel adja általában az alkalmat. Ha amerikai filmeket nézel, akkor abban a végzősök is szoktak elásni ilyet, és általában érettségi találkozón ássák ki. Ezzel a témával a történészek is foglalkoznak, úgy vélekednek, hogy nem minden időkapszula szándékos. Erre legtöbbször Pompeji városát hozzák fel példának. Időkapszulaként kezelik, de nem emberi akarat, hanem természeti katasztrófa, egy vulkánkitörés hozta létre. Eddig nem néztem ebből a megközelítésből, de el tudom fogadni ezt a megállapítást.

A kifejezés – time capsule – 1937 óta forog a köztudatban. 1939-ben helyezték el tudatosan az elsőt. Rézből, krómból, ezüstből öntötték ki (törekedtek a biztonságra). Könyvet, vetőmagokat, mikroszkópot, mikrofilmeket, szótárakat, iratokat, vallásos műveket tettek bele. 5000 évre zárták le.

Utánanéztem annak, hogy időkapszula készítésekor melyek azok a dolgok, amelyekre mindenképpen figyelni kell. Az első tényező, hogy mikor fogom előásni. A 30. születésnapomat céloztam meg. A helye a mamám kertjében lesz. Térképet is készítek hozzá. A nélkülözhető személyes dolgaim egy része kerül bele: póló, nadrág, kedvenc zenéim pendrive-on. Veszek egy politikai és egy bulvárlapot. Vajon hogyan vélekednek majd 14 év múlva az emberek az orosz–ukrán háborúról? Az aktuális celebek mit csinálnak 2037-ben? Egy levelet is írok az álmaimról, céljaimról. Kíváncsi leszek, hogy mi fog megvalósulni abból, amit elterveztem. Kövesd a példámat te is!

Lejegyezte: Kropokné Kiss Éva


Grillezés (III)
Kaleidoszkóp házilag (I)

LEGFRISSEBB

KAPCSOLÓDÓ

PEOPLE TEAM tábor

A mezítlábas gyalogos

Kedvenc nyári kajáink: lecsó. Nincs nyár lecsó nélkül. Olyannyira, hogy zöldségeseknél és boltokban egyaránt láthatjuk…
PEOPLE TEAM tábor

Ügyességi játékok

Az első ügyeségi játék, amiről írni szeretnék neked, az az ördögbot. A cirkuszból lehet ismerős,…
PEOPLE TEAM tábor

Barátságkarkötő

A barátságkarkötőről eddig mindig az a kép élt bennem, hogy fonalból, gyöngyből készül, egyszerű vagy…
PEOPLE TEAM tábor

Legyező kézzel (II)

Szia! Akkor folytassuk a legyezőkészítés történetével és magával a gyártási folyamat megismerésével. Eddig a japán…
PEOPLE TEAM tábor

Trambulinozás

A trambulin szintén korszakunk kedvelt szabadtéri játéka. Az inuit nép használta először. Játékként és életmentő…
PEOPLE TEAM tábor

Könyvtár

Nyáron esik az eső? Nem tudsz mit csinálni? Ha eddig olvastad az írásaimat, akkor biztosan…