Egy kihívásokkal teli világban a szülőknek egyre nagyobb szerepük van a gyermekeik megfelelő felkészítésében a jövőre. A szülők azonban nem mindig tudják, hogyan kellene ezt segíteniük. Jó hír, hogy nem kell tökéletesnek lenni.
Az emberiség egy különleges fajta azért is, mert képes mások utánzásával tanulni. Programozva vagyunk arra, hogy mások cselekedeteit lemásoljuk, megértsük azokat, és beépítsük saját magunkba. A gyermekek figyelik, mit tesznek a szüleik.
Ezért fontos, hogy azokat a tulajdonságokat, viselkedési mintákat mutassuk, amelyeket a gyermekünknek szeretnénk megtanítani. Fontos, hogy tisztelettel kezeljük a gyermekünket, mutassunk pozitív magatartást és hozzáállást; érzékenyen figyeljünk a gyermekünk érzelmeire.
A szülőknek lehetőségük van jó példával elől járni. Az, hogy hogyan reagálunk bizonyos helyzetekre, mit teszünk az életben, hogyan kezeljük az érzelmeinket, mind-mind hatással van a gyermekünkre. A jó példa nemcsak a szülők, hanem a társadalom minden tagja számára fontos. Az emberek gyakran követik mások példáját, különösen ha azok olyanok, akikre felnéznek.
A minőségi szerepmodellnek rendkívüli a felelőssége. A szülőknek tudatosan kell figyelniük a saját cselekedeteikre és viselkedésükre. Fontos, hogy az értékrendünk és a magatartásunk összhangban legyenek, hogy hitelesek legyünk a gyermekeink előtt.
Összességében, ha jó szerepmodellek szeretnénk lenni gyermekeinknek, akkor fontos, hogy azokat a tulajdonságokat, viselkedési mintákat mutassuk, amelyeket szeretnénk, hogy a gyermekünk megtanuljon, illetve követni tudja őket. Legyünk tudatában, hogy minden cselekedetünk hatással van a gyermekeinkre; tudatosan figyeljünk arra, milyen példát mutatunk nekik.
Ez az írás a „Csak jobb szülő lehetsz” sorozat egyik része.