Köztudott dolog, hogy a fára mászásnak jótékony hatásai is vannak az emberre. Főleg a gyerekekre. A sorozat első részében ezeket a pozitívumokat mutatom be nektek. Miért jó fára mászni? Azért, mert egyszerre izgalmas élmény és kitűnő testmozgás. Különböző kutatások is kimutatták ezt. Most biztosan a brit tudósok jutnak eszetekbe, de tévedtek, mert ezzel a témával amerikaiak foglalkoztak. Arra jutottak, hogy ez egy olyan mozgásforma, amely ötven százalékkal is javíthatja a gyerekek rövid távú memóriáját.
A mostani, technikai eszközökkel teli világban nagyon ritka a fára mászás, a gyerekek többsége csak a közösségi média oldalain találkozik vele rövid videó formájában.
Nem tartozik a drága edzésformák közé, csak egy biztonságos és terebélyes fa kell hozzá, megfelelően zárt cipő és elegendő idő.
Most térjünk rá arra, amit a cikk elején említettem. Hogyan segít abban, hogy a rövid távú memóriánk fejlődjön? Úgy, hogy ha fára mászunk, akkor az agyunk térbeli dolgokra figyel és koncentrál. Mindig előre meg kell terveznünk a következő mozdulatot. Hova tegyük a lábunkat, hogyan egyensúlyozzunk és hova kapaszkodjunk. Közben a természetet is jobban megismerjük, illetve az sem elhanyagolható, hogy minden egyes lépést meg kell jegyeznünk, és visszafelé, háttal kell teljesítenünk a távot. Természetesen kellő bátorság szükségeltetik ehhez a nyári programhoz, de az eredmény magáért fog beszélni. A karunk, hátunk, vállunk erősödik a szabad levegőn. Jobb, mint egy zsúfolt edzőterem!
Kropokné Kiss Éva